Divadelní pohádka pro nejmenší. Profesionální loutkové divadlo, zabývající se tvorbou pro dětské diváky.
Profesionální loutkové divadlo, zabývající se tvorbou pro dětské diváky. Navazuje na odkaz kvalitního moderního českého loutkářství.
Dřevěné divadlo je divadlem jednoho herce:
MgA. Jan Hrubec
Absolvent DAMU, fakulty alternativního a loutkového divadla, obor herectví. Než si založil své Dřevěné divadlo, prošel Studiem Ypsilon, i pražským divadlem Minor, kladenským Lampionem i libereckým Naivním divadlem.
Výstava fotografií oceňované fotoreportérky a dokumentaristky 7. června – 20. října 2024 PO–PÁ 8:00–21:00 (středa zavřeno) SO–Ne 9:00
O Výstavě
Výstava s názvem My a ti druzí představuje výběr díla fotoreportérky a dokumentaristky Jarmily Štukové, který návštěvníky přenese do šesti částí světa, jako je Afrika, Blízký východ či jižní Asie. V každé oblasti fotografie řeší jiné téma, jako je bezpečný vývoj dětí, masivní odlesňování nebo sebemrzačení jako ochrana před sexuálním násilím. Každý snímek přináší hluboký příběh, který nutí k přemítání. Zároveň však i v těch nejtemnějších tématech hledá autorka naději pro budoucnost.
Unikátní prostor Artia Jarmila Štuková se svým týmem využívá k tomu, aby divákům umožnila různé pohledy, nečekaná spojení a překvapivé dopady na zobrazovaný svět lidí jako nedělitelný celek. Výtvarné pojetí zároveň každému návštěvníkovi pomůže vstřebat komplexitu problémů a jejich osobní prožitek. Autenticita, empatie a hluboká reportážní zkušenost autorky ověnčené množstvím českých (13 ocenění v různých kategorií Czech Press Photo) i mezinárodních ocenění (The Mono Awards či Annual Photography Awards) jsou toho garantem.
Do příběhů, které fotografie zachycují, téměř doslova vtahují texty reportéra a zahraničního zpravodaje Jakuba Szántó. Fotografické instalace společně s autorkou vytvořil Pavel Morávek. Kurátorkou výstavy je Alžběta Krajčíková.
Jedná se o druhou výstavu, kterou v letošním roce uvádí Artium v rámci cyklu Linie odvahy, jenž prezentuje domácí autorky z přelomu generace x a y, již etablované na české umělecké scéně. Po sochařce Veronice Psotkové dostává prostor Jarmila Štuková a i ona se vyjadřuje k důležitým společenským tématům, jež chce sdílet. Třetí autorkou, jejíž výstava je plánována na podzim je Lenka Falušiová.
O Autorce
Jarmila Štuková (*1979) vystudovala pražskou DAMU (Divadelní fakultu Akademie múzických umění). Po absolutoriu ji ale zlákala odlišná cesta reportážní fotografie a dokumentární tvorby. Dvě dekády se soustřeďuje na nelehká témata válečných konfliktů, bídy a sociálního napětí. V minulosti se věnovala mapování dětské prostituce v Etiopii, dopadům ničivého zemětřesení na Haiti, kyselinovým útokům v Indii, násilí na ženách v Afghánistánu či válce proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Zvláště posledním tématem se v terénu systematicky zabývá od roku 2014. Vedle frontových linií fotografovala a natáčela v uprchlických táborech, nemocnicích a zpustošených městech.
Je také autorkou fotografií z oceňované knihy Ten druhý život, která zobrazuje vojáky na zahraničních misích. Spolupracovala na mnoha sociálních televizních dokumentech, například Ženy v zemi Tálibánu, Iráčanky, Nezlomené či S mámou v base. V roce 2023 uvedla do kin časosběrný dokumentární film Moje nová tvář o ženě, která přežila kyselinový útok.
Současně se podílí na řadě kampaní, které se věnují životu paralympioniků, případně upozorňují na nebezpečí a léčbu popálenin. Je třináctinásobnou držitelkou různých kategorií Czech Press Photo. Její fotografické soubory uspěly také v zahraničních fotografických soutěžích – například The Mono Awards či Annual Photography Awards.
O prostoru
Artium je místem inspirace, umění a setkávání. Již třetím rokem vdechuje umělecký život Bořislavce a obohacuje kulturní život celé Prahy 6. Propojuje různé kulturní aktivity, které veřejnosti nabízí zdarma či za benefiční vstupné. Vedle výstav současných českých autorů se zde pravidelně pořádají koncerty a další akce. Artium je místem, které spojuje umění všech žánrů a které chce svět umění přiblížit všem.
Jak se informace šířily dříve? Jak se média vyvíjela a jak ovlivnila náš život? Přijďte si s námi popovídat o historii médií a odhalte tajemství, která stojí za jejich proměnami.
Otevíráme rukodělnou dílnu pro děti různého věku (zhruba 8 až 12 let) formou kroužku nebo i jednorázové návštěvy se zkušeným lektorem Petrem Paslerem.
Záměrem je, aby si děti jednak vyzkoušely práci s různými nástroji a také poznaly práci s rozdílnými materiály, jako např. dřevo, kov, kůže, papír, látka, lepidla, povrchové úpravy apod. Projdou si cestu od rozvržení, přípravy až po následnou realizaci výrobku, který by měl mít řemeslný vzhled a zároveň sloužit praktickému účelu (např. krmítko pro ptáky, domeček, truhla, drak apod.). Náročnost výrobku se přizpůsobí věku a zkušenosti dětí. Ti menší si budou moci vyrobit něco jednoduššího za použití základních nástrojů, jako pila, kladívko, šroubováky, nůžky, štětce apod. a pro ty starší připravíme výrobu něčeho, co bude vyžadovat už složitější postupy, přičemž si budou moci vyzkoušet i práci s elektrickými stroji pod dohledem lektora.
Budeme se snažit o individuální přístup, je možné, že někdo už má zkušenosti s ruční výrobou a jiný ještě nedržel nikdy kladívko v ruce, a právě to je příležitost si vše buď vyzkoušet poprvé nebo svoje dovednosti rozvinout. Dílna bude probíhat přibližně dvakrát měsíčně. Kdo by si nestihl výrobek dokončit, může přijít na další hodinu a vše dotáhnout.
Proběhne celkem 10 lekcí, na které je možné se hlásit i jednorázově.
Data konání: 12. 9., 19. 9., 10. 10., 24. 10., 7. 11., 21. 11., 5. 12., 19. 12.
Cena: 3200 Kč/kurz, 400 Kč/1 lekce.
Maximální počet dětí ve skupině: 6.
Rezervace zde: nesedimsousedim.cz
Pestrý a tvořivý výtvarný kroužek, jehož hlavním přínosem bude rozvoj motorických dovedností, podpora kreativity a fantazie dětí – to vše zábavnou formou.